search
shopping_cart person

همه آنچه نیاز است درباره کدهای QR بدانید

احتمالا برایتان پیش آماده که برای خرید یک محصول یا استفاده از یک نرم افزار، اسکن یک کد را از شما خواسته باشند. به این کدها QR (Quick Response) به معنی پاسخ سریع می گویند. در این مطلب علاوه بر تعریف کد QR، نحوه کارکردن و موارد استفاده از آن را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

کد QR چیست؟

کد QR نوعی بارکد است که از طریق دستگاه های دیجتالی شناسایی و خوانده می شود. این بارکد اطلاعات دریافتی را در قالب مجموعه ای از پیکسل ها روی یک شبکه مربع شکل ذخیره می کند. کدهای QR در بحران هایی مانند کرونا بسیار کارآمد ظاهر شدند. زیرا با کمک ترین تماس و با رعایت کامل نکات بهداشتی می توانند خدمات بسیاری را ارائه دهند. در ادامه با نحوه کار کردن کدهای QR بیشتر آشنا می شویم.

نحوه کارکردن با کد QR چگونه است؟

نحوه کار کردن با کد QR به این صورت است که این کد های دیجتالی چاپ می شوند و سپس توسط گوشی های همراه یا دستگاه های دیگر اسکن می شوند.
در گذشته بارکدها اطلاعات را فقط به صورت افقی ذخیره می کردند. اما کدهای QR داده ها را هم به صورت افقی هم عمودی ذخیره می کنند. به همین علت می توانند اطلاعات بیشتری را در خود ذخیره کنند. برای اسکن کد QR مراحل زیر را طی کنید:
1. برنامه ای که نیاز است کد QR را بخواند باز کنید. (به عنوان مثال میخواهید کد QR منوی رستورانی را مشاهده کنید. ابتدا دوربین تلفن هوشمند خود را باز کنید.) 2. دوربین را دقیقا روی کد QR مورد نظر (در این مثال کد QR تعبیه شده روی میز رستوران) تنظیم کنید. 3. دریافت فوری اطلاعات موجود روی کد QR در گوشی هوشمند شما انجام شد. (با اسکن کد QR رستوران به منوی دیجیتال و سایر اطلاعات موجود در این کد دسترسی پیدا می کنید.)
اما اکنون ببینیم کد QR بیشتر در چه مواردی استفاده می شود.

کد های QR در چه مواردی استفاده می شوند؟

کدهای QR می توانند حاوی آدرس یک وب سایت، تلفن همراه و یا حداکثر 4000 کارکتر متنی باشند. در زیر برخی از پر کاربردترین موارد استفاده از کد QR را بیان می کنیم:
• منوی های دیجتالی رستوران ها و کافه ها • دانلود برنامه های مختلف از سایت ها و google play • احراز هویت حساب های آنلاین و تایید حساب های کاربری • پرداخت حساب در هنگام خرید و فروش • قرار دادن اطلاعات محصولات فروشگاه ها روی کد QR و اسکن آن توسط دستگاه مادون قرمز و....

ایا کد های QR ایمن هستند؟

کدهای QR نیز مانند هر برنامه دیجیتالی امکان هک کردن آن وجود دارد. همانطور که ممکن است یک ایمیل هک شود این امکان برای این کدها نیز وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است یک هکر با قرار دادن یک بدافزار، مخاطب را به جای سایت اصلی به یک سایت جعلی هدایت کند.
بنابراین پیشنهاد می کنیم به طور کلی در هنگام استفاده از فضاها و برنامه های دیجیتالی از آدرس (URL) سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید. صرف مشاهده لوگوی سایت مدنظرتان نمی شود به آن اطمینان کرد. در نتیجه پیش از استفاده از کدهای QR ایمن بودن آدرس سایت و نرم افزاری که کد QR را ارائه می دهد بررسی نمایید.


آیا کد های QR می تواند به اطلاعات شخصی دسترسی یابند؟

خیر! کد های QR نمی توانند به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند. بلکه تنها اطلاعاتی مانند تعداد دفعات اسکن، موقعیت مکان و زمان، نوع سیستم عامل دستگاهی که با آن اسکن انجام شده (اندروید یا آیفون) را جمع آوری می کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم همه آنچه برای شناخت کد های QR نیاز است را برای شما عزیزان بیان کنیم. در ابتدا به تعریف این کدها پرداختیم. سپس نحوه کارکردن، موارد استفاده و ایمنی کد های QR را مورد بررسی قرار دادیم. گفتیم که یک کد QR توانایی ذخیره اطلاعات بسیاری را دارد که به راحتی از طریق اسکن گوشی های هوشمند می توان به آنها دسترسی پیدا کرد. همچنین گفتیم که از جمله موارد استفاده این کدها در منوهای دیجیتالی رستوران ها و کافه هاست که در مجله چیبیا به طور مفصل درباره منوی دیجیتال صحبت کردیم.

(لینک مقاله منو دیجیتالی) (لینک سایت چیبیا) اگر درباره کد های QR سوالی دارید در کادر زیر برای ما کامنت بگذارید.